STAY INFORMED ABOUT UPCOMING ELECTIONS

Your Vote Matters in ALL Elections!

Elections don't just happen every 4 years. In fact, in Illinois, there is an election EVERY year! You have the opportunity to express your voice from the President down to your local School Board.

Here are upcoming election dates:

 April 6, 2021 - CONSOLIDATED GENERAL ELECTION

  • For the Election of Municipal, Park District, Library District, School District and Fire District officials

See below for your York Township Candidates!

Vote By Mail - request by April 1

dupageco.org/Election/VoteByMail

Vote Early - February 25th to April 5th

dupageco.org/Election/Voting/EarlyVoting

Check Polling Place or Registration Status

dupageco.org/VoterLookup

Register To Vote!

 
Go Vote Flyers
 

UNOFFICIAL CANDIDATE LIST FOR THE APRIL 6, 2021 ELECTION

Candidates who share our values will be marked with (***)

The Following are 2021 York Township Democratic Candidates

(These positions are partisian) 

yorkforprogress.com

York Township Supervisor

Melissa Gonzalez ***

York Township Highway Commissioner 

Martin Dunne***

York Township Clerk

Andrela Hill ***

York Township Trustee Candidates (Vote for not more than 4)

Ilse Messner ***

Kathy Nash ***

Tomas Novickas ***

Beth Peluse ***

 

The Following are Village/City/Town Candidates

(all positions are non-partisian, meaning no party is declared)

Village of Downers Grove

Village Commissioner (Vote for not more than 3)

Chris Gilmartin ***

Margaret "Marge" Earl

Danny Glover

Andrew Pelloso ***

Tammi Karam

Greg Hose ***

City of Elmhurst

Mayor (Vote for 1)

Scott M. Levin

Michael Bram

Mark A. Mulliner

City Clerk (Vote for 1)

Jackie Haddad-Tamer

City Treasurer - No Candidate

Alderman Ward One (Vote for 1)

Martha "Marti" Deuter

Alderman Ward One 

To Serve An Unexpired 2 Year Term (Vote for 1)

Jennifer Veremis

Susan M. Smentek ***

Kevin J. Flanagan

Alderman Ward Two (Vote for 1)

Tristan E. Dacre

Jacob Hill 

Alderman Ward Three (Vote for 1)

Nektarios Arvanitis

Christopher R. Jensen

Alan Quarrie

Alderman Ward Four (Vote for 1)

Brian P. Cahill

Alderman Ward Five (Vote for 1)

Tina Park

Alderman Ward Six (Vote for 1)

Peter M. Dabertin

Emily Bastedo

Yeena Yoo ***

Peter Ahern

Alderman Ward Seven (Vote for 1)

Mike Brennan

Village of Glen Ellyn

Village President (Vote for 1)

Mark Senak

Peter Ladesic

Village Clerk (Vote for 1)

Caren I. Cosby

Village Trustee (Vote for not more than 3)

Gary Fasules

Kelley M. Kalinich

Anne M. Gould

Jeremy Boynton

Library Trustee (Vote for not more than 3)

Susan Stott

Erin C. Micklo

Maryanne Deaton

Village of Lombard

Village President (Vote for 1)

Keith T. Giagnorio

Reid A. Foltyniewicz

Village Clerk

Elizabeth Brezinski ***

Village Trustee District One (Vote for 1)

Aaron Carlson

Bradley P. Hanewall

Brian LaVaque *

Village Trustee District Three (Vote for 1)

Bernard Dudek 

Village Trustee District Six (Vote for 1)

Bob Bachner

Village of Oak Brook

Village Trustee (Vote for not more than 3)

Phil Cuevas

John Baar

Charlotte K. Pruss

A. Suresh Reddy

James P. Nagle

Laurence Herman

City of Oakbrook Terrace

Mayor (Vote for 1)

Paul Esposito

Arnulfo Rufo A. Noble, Jr. 

City Clerk (Vote for 1)

Michael T. Shadley

Alderman Ward One (Vote for 1)

Joseph S. Beckwith

Alderman Ward Two (Vote for 1)

Frank Vlach

Steve Caslin

Jessica L. Kopka

Alderman Ward Three (Vote for 1)

Mary Fitzgerald

Village of Villa Park

Village President (Vote for 1)

Nick Cuzzone

Robert "Bob" Wagner ***

Village Clerk (Vote for 1)

Hosanna Korynecky

Village Trustee (Vote for not more than  3)

Deepasriya Kumar ***

John "Jack" Kozar ***

Cheryl Tucker

John F. "Jack" Corkery ***

Marc Bregman

Matthew D'Alessandro

Library Trustee (Vote for not more than 4)

Wanda Koeller

Dianne T. Luebker

Adelaide "Pat" Hubbard

Steve De La Rosa

Library Trustee (Vote for not more than 2)

To Serve An Unexpired 2 Year Term - No Candidate

Village of Westmont

Mayor (Vote for 1)

Ronald J. Gunter

Village Clerk (Vote for 1)

Virginia (Jinny) Szymski

Village Trustee (Vote for not more than 3)

Franklin T. Brady

Bruce Earl Barker

Library Trustee (Vote for not more than 3)

Annie Delano

Kerry O'Connor

 

The Following are 2021 Park District Candidates

(all positions are non-partisian, meaning no party is declared)

Clarendon HIlls Park District

Park Commissioner (Vote for not more than 3)

Suzanne Austin

Lara Fetzer

Robert M. Callan, Jr. 

Downers Grove Park District 

Park Commissioner (Vote for not more than 2)

Bob Kotula

Park Commissioner (Vote for 1) - Write in Candidate

Bret Bender ***

Elmhurst Park District

Park Commissioner (Vote for not more than 3)

Kevin Graf

Glen Ellyn Park District

Park Commissioner (Vote for not more than 4)

Julia Nephew

Michael Ward

James "Alex" Durham

Lombard Park District

Park Commissioner (Vote for not more than 2)

Jim Scalzo

Greg Ludwig

Park Commissioner (Vote for 1)

Margie Fugiel

Oak Brook Park District

Park Commissioner (Vote for not more than 2)

Sharon Knitter

Ivana Ivkovic

Oakbrook Terrace Park District

Park Commissioner - No Candidate

Park Commissioner (Vote for not more than 2)

Roger Sweitzer

Park Commissioner (Vote for 1)

Michael Joy

Westmont Park District

Park Commissioner (Vote for not more than 2)

William Belmonte

Jason Pecard

James M. Long

Karen Moffett

York Center Park District

Park Commissioner (Vote for 1)

Julie May

 

The Following are 2021 Fire Protection District Candidates

(all positions are non-partisian, meaning no party is declared)

Currently there are no candidates in York Township

 

The Following are 2021 Library District Candidates

(all positions are non-partisian, meaning no party is declared)

Helen M. Plum Memorial Public Library District

Library Trustee (Vote for not more than 4)

Julie Kowalski-Schmidt ***

Kelly Ann Simms ***

John T. Larkin, Jr.

Susan Wiggins

Jason Brandt

Jennifer Erickson ***

Kristin Anne Dittrich

 

The Following are 2021 School Board Candidates

(all positions are non-partisian, meaning no party is declared)


DuPage County Educational Service Region (Vote for not more than 3)

John Gardner Huff

Marilyn A. Menconi

Paula McGowen

Community Unit School District 201

Unexpired 2 Year Term (Vote for 1)

Judith Wilson

Adina Hoover

Full 4 Year Term (Vote for 4)

Kevin Marren

Angela M. Steketee

Leah F. Conover

Jessica Radogno

Elmhurst Community Unit School District 205

Full 4 Year Term (Vote for 3)

Athena Arvanitis

Laurel Schrementi ***

Nicole (Nikki) Slowinski

T. Marie Gall

Kara Caforio

Leslie Stettin

Gordon Snyder

Jim Collins

Lombard Elementary School District 44

Full 4 Year Term (Vote for 4)

James Edward Robinette

Daniel Tiltges

Sarah Novey ***

Cary Benjamin Weisgram ***

David Pohlman

Courtney Simek

Lombard Elementary School District 45

Full 4 Year Term (Vote for 4)

West Conway Marinier ***

Emily Shultz ***

Judith C. Degnan ***

Navreet Kaur Heneghan ***

John E. Naughton III

Kathryn Padberg ***

Allen Legutki

Kelli P. May 

Salt Creek School District 48

Full 4 Year Term (Vote for 4)

James Van De Velde

John Downer 

Stacy K. Rattana

Raymond C. J. Kelminski


Butler School District 53

Full 4 Year Term (Vote for 4)

Kavitha V. Neerukonda

Sahar Ahmad

Craig Donnelly

Downers Grove Grade School District 58

Full 4 Year Term (Vote for 4)

Darren Hughes

Melissa Bocker Ellis

Gregory Harris

Tracy Weiner

Community Consolidated School District 89

Full 4 Year Term (Vote for 4)

Steven Neurauter

Lavanya Sridhar

Haydee Nunez

James Lerch

Katie Benning

Donna Kemp

Hinsdale Township High School District 86

Full 4 Year Term (Vote for 4)

Mark Pinnow

Tamakia J. Edwards

Karen L. Shannon

Peggy James

Terri Walker

Jeff Wather

Debra Levinthal

Kevin P. Camden

Marty Turek

Justin P. Baron

Glenbard Township High School District 87

Full 4 Year Term (Vote for 4)

Judith Weinstock ***

Kermit Eby ***

Jennifer M. Jendras

Robert (Bob) Friend ***

Cyndi Covelli

Nicole Dawson 

David C. Dejanovich

Mireya Vera ***

DuPage High School District 88

Full 4 Year Term (Vote for 3)

Christine Poirier ***

Andrew Edmier

Al Manzo

Diana Stout

Jean Taylor ***

Bianca Jessen ***

Tina Haralambopoulos

Community High School District 99

Full 4 Year Term (Vote for 4)

Jennifer Hagstrom 

Teresa K. Pavesich 

Christopher Espinoza

Sherell Fuller

College of DuPage District #502

Full 6 Year Term (Vote for 3)

Heidi Holan 

Donald S. Potoczny ***

Florence Appel ***

Sheng "Texa" Sun

Andrew Richard Manno

Daniel Malloy

Nick Howard ***

Debbie Sajdak

 

©2019 by York Township Democratic Organization. Proudly created with Wix.com